facebook

ДепартаментКогнитивна наука и психология

проф. д-р Емилия Алексиева

проф. д-р Емилия Алексиева

 

Проф. Емилия Алексиева е родена на 23.07.1957 г. Завършва специалност психология (1980 г.) и  защитава докторат на тема „Валидност на проективни методики“ (1984 г.) в СУ „Св. Климент Охридски“. През 1994/95 г. се обучава в университета „Рене Декарт“ – Париж 5, където завършва първо ниво на програмата по Роршах и проективни методи. През 1997 г., отново в  университета „Рене Декарт“ – Париж 5, завършва магистърска програма по клинична психоаналитична психология и психопатология, с квалификация „дипломиран клиничен психолог“. Проф. Алексиева е получила психотерапевтично обучение по позитивна психотерапия (водено от създателя на тази терапия Носрат Песешкиян), по психоанализа (от Парижкото психоаналитично дружество, от Източноевропейския институт по психоанализа към Международната психоаналитична асоциация и от Европейската психоаналитична федерация) и по EMDR терапия. Специализирала е психосоматика в Асоциацията за изкуствен бъбрек в Париж и детско-юношеска психоанализа към Център „Бине“ на Асоциацията за психично здраве на 13-ти район в Париж.  Била е гост-професор в университета Париж 10 Нантер и в университета Лион 2 във Франция, където чете лекции по клинична психология. Проф. Алексиева е чуждестранен член на лабораторията по клинична психология в университета Париж 10.  

През 1999 г. Емилия Алексиева създава в Нов български университет първата и единствена в България психоаналитично ориентирана магистърска програма по клинична психология. През 2000 г. създава в НБУ и първия в България университетски Център за кариерно консултиране. Дългогодишен член на департамент „Когнитивна наука и психология“, проф. Алексиева е негов ръководител в периода 1999 – 2000 г.

 

Проф. Емилия Алексиева е автор на десетки публикации, посветени на проективните методи, теорията на привързаността, валидността на психологическите тестове и др. Автор е на книгите „Конструиране на тестове за проверка и оценка на знания (1994 г., 2001 г.), „Рисунките в психологическото изследване на личността“ (2000 г.) и „Проективни методи“ (2016 г., 2024 г.).